Избирателна активност и “купуване” на гласове по време на избори

В зависимост от избирателната система, видът на изборите и предварителната нагласа на избирателите може да се окаже, че с “купуването” на относително малко гласове се получава друго разпределението на мандатите /при пропорционална избирателна система/ или съответно се избира друг кандидат /при мажоритарна/. Това се знае от участниците в изборите и за съжаление доста често се използва. Като първо следствие редовия избирател се демотивира от участие в избори и избирателната активност спада. Другото, и то доста по-лошо следствие е, че по този начин “стойността” на всеки един закупен глас нараства. По този начин се влиза в порочната спирала –  с всеки следващ избор се увеличава броят на купените гласове при намаляваща избирателна активност.

      Как се предлага да се излезе от спиралата:

1. В избирателния закон се прави гласуването да бъде задължително, като за негласуване  има санкции. В някои демократични държави /Гърция, Белгия и др./ избори се провеждат по този начин. Основната причина такива избори да се провеждат в малко държави е, че се обвързва една демократична по същността си дейност, като избори, със принуда /санкция/. Другата причина също е съществена: всеки принуден да гласува може да пусне празен плик. В този случай, резултатът от гласуването ще бъде същият, и нищо няма да се промени.

2. Криминализиране на купуването на гласове. Както правилно отбелязва спецът по изборите, проф. М. Константинов, купуването на гласове е на същият принцип, както даването и вземането на подкуп. Колкото е решен проблемът с подкупите, толкова ще се реши и проблема с купуването на гласове.

Очевидно и двете предложения не дават решение.

  Какво предлагам:

   1. В изборите с пропорционална система /за Народно събрание, Европарламент или за общински съветници/ към списъка с партиите /коалиции/ и независимите кандидати да се добавя служебно “Без мандат”. Същото да важи и за изборите с мажоритарна система. Към списъка с кандидатите служебно се добавя “Без мандат”. Всеки избирател може да гласува за дадена партия /кандидат/ или да гласува “Без мандат”.

2. Ако в някоя избирателна секция са гласували над 100 избиратели и един от кандидатите /партия или коалиция/ е получил по-вече от 80 % от гласовете, то всички гласове от тази секция се обявяват за недействителни.

 

За да видим ефектът от първото предложение ще разгледаме три варианта:

– под 1 % гласуват “Без мандат”. В този случай резултатите ще бъдат същите, както ако се гласува и по досегашния начин.

– между 1 и 10 % гласуват “Без мандат”. В този случай в зависимост от броя на мандатите и въведения праг може да се получи, че едно или няколко избираеми места ще бъдат “Без мандат” и няма да бъдат заети. Да дадем пример – избори за Народно събрание на което са гласували съответно 77 % за партии, които минават 4 % праг, 7 % са гласували за “Без мандат” и 16 % за партии, които не преминават изборната бариера.  Това означава, че в Народното събрание ще влязат 220 депутата, а другите 20 места няма да бъдат заети. По този начин се решава и още един проблем – твърде големия брой депутати. По аналогичен начин в общинските съвети ще влязат не 51 общински съветници /колкото са например в Пловдивския общински съвет/, а примерно 47.

– над 10 % гласуват “Без мандат”. Това означава /при пропорционална избирателна система/, че значителна част от мандатите няма да бъдат заети. Да дадем отново пример – избори за Народно събрание на което са гласували съответно 60 % за партии, които минават 4 % праг, 20 % са гласували за “Без мандат” и 20 % за партии, които не преминават изборната бариера. Броят на избраните депутати ще бъде 180. При мажоритарна избирателна система може да се получи, че кандидатът “Без мандат” може да отиде на балотаж или дори и да спечели изборите. Естествено, в последният случай изборите се анулират и се провеждат нови.

Предимства:

– Повишаване на избирателната активност. Със сигурност част от избирателите, които сега не гласуват, защото не виждат подходящ кандидат, ще отидат да гласуват и то за “Без мандат”. Колкото по-неизбираеми кандидатури има, толкова повече ще се гласува за “Без мандат” и като следствие ще бъдат избрани по-малко депутати /общински съветници/.

– Увеличаване на алтернативите пред избирателите. Досега кмет на малко населено място може да бъде избран само с няколко /дори и един/ гласа. При предложения начин е достатъчно с един глас повече да гласуват “Без мандат” и да се стигне до анулиране на изборите. Това ще принуди партиите да издигат по избираеми кандидатури.

Каква е идеята на второто предложение. Ако в някоя избирателна секция се купят 4-5 гласа /толкова са избирателите от едно семейство/ вероятността това да се разкрие е много малка, както е малка вероятността тези няколко гласа да се отразят съществено на изборите. Проблем възниква, когато голяма част от избирателите в няколко секции /или целите секционни комисии/ са купени. Тогава настина се променят резултатите от изборите и купуващият гласовете може да ги спечели.

Защо гласувалите в секцията трябва да са над 100? При по-малък брой гласували може да се получи единият кандидат /партия/ да получи над 80 % без гласовете да са купени /например от 6 гласували 5 да са предпочели единият кандидат/. В случай, че са гласували 200, 300 или 500 избирателя и ако една партия /кандидат/ има над 80 % от гласовете няма разумно мислещ човек, който да твърди, че изборите не са “купени”.  Въможно е облагите да не се получават в момента на гласуването /следователно няма как да бъдат разкрити/, но самият факт на толкова голям процент гласували еднакво показва, че изборите в тази секция нямат нищо общо с демокрацията.

 

Предимства:

–  Намаляване на броя на купуване на гласове на едро. Т.е. точно тези случаи, които променят резултатите от гласуването. При досегашните избори партиите /кандидатите/ изпращаха емисари в определени райони, които намираха начин да мотивират избирателите да гласуват за “правилната” партия /кандидат/. В случай, че правилото действа, партиите рисуват при масово купуване на гласовете в даден район да ги загубят всичките. Впрочем, това правило решава и проблема с изборния туризъм. Никоя партия няма да е сигурна, че изпращайки един или повече автобуси с избиратели в дадена секция няма да надхвърли 80 % от гласовете.

– Увеличаване на алтернативите пред избирателите. Ако в настоящият момент има избирателни секции, в които масово се гласува за някоя партия /причината надали е демократична/, то след приемане на правилото същата тази партия ще бъде принудена да стимулира плуларизма. Ако не го направи ще губи гласовете от тази секция